6 marca 2022

Czy kot polubi każdy żwirek do kuwety?

Coraz więcej osób posiada w domu kota lub nawet kilka kotów. Są mniej wymagające niż psy, bo nie trzeba ich wyprowadzać na spacer i mogą zostawać same w domu nawet przez cały dzień. Skoro spędzają cały swój czas w zamkniętym pomieszczeniu muszą mieć stały dostęp do kociej toalety czyli kuwety. Koty to bardzo czyste zwierzęta. Po każdorazowym skorzystaniu z toalety zagrzebują dokładnie wszystkie nieczystości. Aby chciały korzystać z kuwety muszą zaakceptować żwirek dla kota, którym będzie wypełniona. Nie każdy bowiem wsyp jest odpowiedni. Szczególnie, gdy kot wcześniej korzystał już ze żwirku, jest ryzyko, że nie zaakceptuje innego. Trzeba przetestować czy dany zwierzak woli żwirek zapachowy, czy neutralny, czy chętniej korzysta z drobnych ziarenek, czy większych kawałków.

Jakie są rodzaje żwirków dla kota?

Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta, jeżeli chodzi o wsypy do kocich kuwet. Można wybierać wśród żwirków:

  • roślinnych (drewnianych),
  • silikatowych (potocznie nazywane silikonowymi),
  • zbrylających się,
  • niezbrylających się. 

Każdy rodzaj ma swoje zalety. W zależności od tego, czego oczekujemy. Żwirki naturalne ulegają biodegradacji, są przyjazne środowisku, neutralizują zapachy. Można je wyrzucać do kanalizacji. Żwirki silikonowe dzięki swojej porowatej strukturze potrafią wchłaniać bardzo dużo wilgoci i szybko wiążą brzydkie zapachy. Żwirki zbrylające najczęściej są zrobione z glinki bentonitowej. Wilgoć zostaje natychmiast wchłaniana i tworzą się łatwe do usuwania bryły. Bardzo dobrze wiąże zapachy. Jest bardzo delikatny dla poduszeczek w łapkach naszych mruczków. Żwirki niezbrylające się nie wymagają codziennego wybierania bryłek. Pochłaniają zapachy w specyficzny sposób. 

Gdzie kupić żwirek dla kota?

Sklepy zoologiczne mają duży wybór, jeśli chodzi o żwirek dla kota. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie on-line. Mamy wówczas czas, aby porównać oferty, rodzaje i cechy charakterystyczne danego żwirku. Najlepiej na początek zamówić próbki w pakietach. Natomiast, gdy już mamy ulubiony żwirek dla kota możemy wybierać duże ekonomiczne opakowania. Kupowanie on-line jest wygodne i ma jeszcze tę zaletę, że nie musimy dźwigać. Zamówienie dostarcza nam kurier pod drzwi. Z pewnością zaoszczędzi nam to czasu, energii i pieniędzy. Kupowanie dużych opakowań jest zawsze bardziej opłacalne niż zakup małych pojemności. Przy okazji możemy od razu dokonać innych zakupów np. karmy i na dłuższy czas nie trzeba martwić się o podstawowe produkty dla naszych futrzastych przyjaciół. Warto planować zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem wówczas mamy kontrolę nas finansami.