22 sierpnia 2022

Pies na wakacjach – na co zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć? [porady, lista niezbędnych akcesoriów]

Lato upływa nam pod znakiem krótkich wyjazdów i dalekich podróży. Do jednego i drugiego należy się odpowiednio przygotować. Ale co zrobić w momencie, kiedy na wypoczynek chcemy zabrać ze sobą naszego pupila? Czy pies nad morzem albo w górach to dobry pomysł? Dr Lucy odpowiada: tak, ale pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, jak zadbać o swojego czworonoga na wakacjach!

PIES W GÓRACH

Wspinaczka górska i wędrówka po szlakach to wspaniały pomysł dla osób kochających spędzać aktywnie każdą chwilę. Trzeba pamiętać o tym, że niektórzy podczas wakacji w górach nie lubią się zanadto męczyć – wybierają raczej długie spacery po dolinach niż wspinanie się z czekanem w ręku. Podobnie działa nasz pies – zabierając go w góry weź pod uwagę jego charakter, temperament, wiek i stan zdrowia. Czy podczas codziennych wyjść na dwór chętnie biega za piłką, a może raczej trzyma się blisko właściciela i nie lubi, kiedy zbliżacie się do ulicy, bo nie czuje się bezpiecznie? Czy regularnie chodzi na długie spacery? Jak znosi podróże samochodem? Pamiętaj, że Twój pupil musi być fizycznie przygotowany do zwiększonej aktywności, może też potrzebować czasu, aby zaaklimatyzować się w danym miejscu. Nie narażaj go na ciągły stres. Dostosuj się do jego tempa – jest szansa, że dzięki temu szybciej poczuje się lepiej. Weź pod uwagę jego wielkość – jeśli jest mały, w razie jakichkolwiek problemów jesteś w stanie wziąć go na ręce. Z dużym psem sprawa będzie bardziej skomplikowana.

W JAKIE GÓRY MOŻNA POJECHAĆ Z PSEM?

Nie zakładaj, że pies zostanie wszędzie wpuszczony – każdy park narodowy posiada swój własny regulamin, który reguluje kwestie obecności zwierząt na szlakach. Jeśli jesteś już na miejscu i okazuje się, że wstęp z pupilem jest wzbroniony, postaraj się poszukać na forach internetowych informacji o trasach leżących poza granicami parku. Często są one równie atrakcyjne oraz odpowiednio zabezpieczone. W pierwszej kolejności zobacz, jak Twój pies czuje się na stosunkowo łatwym szlaku – dzięki temu zminimalizujesz jego stres i pozwolisz mu stopniowo przyzwyczaić się do coraz większego wysiłku.

PSI EKWIPUNEK – NIEZBĘDNIK WŁAŚCICIELA [LISTA]

Pogoda w górach potrafi być kapryśna. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Określ również długość trasy i rodzaj terenu. Czy będziecie spacerować po miękkich, trawiastych powierzchniach, czy poruszać się po ostrych i śliskich kamieniach? To wszystko ma ogromne znaczenie.

Oto lista rzeczy, którą możesz skopiować i dopasować do psich potrzeb:

  • Miska na wodę + niegazowana woda
  • Dokumenty pupila
  • Identyfikator dobrze przymocowany do obroży
  • Buty na łapki
  • Długa smycz
  • Szelki
  • Woreczki na psie odchody
  • Kaganiec
  • Smakołyki na zachętę
  • Szczotka dla psa
  • Kosmetyki do psiej kąpieli
  • Apteczka
  • Preparat na owady 
    np. Dr Lucy Preparat Odstraszający Kleszcze i Komary 100 ml

Tak przygotowany możesz śmiało wyruszać w drogę! Twój pupil Ci za to podziękuje ?

PIES NAD MORZEM

Rozgrzany asfalt, gorący od słońca piasek, słona woda, ograniczony dostęp do cienia – czy zabieranie psa na plażę to na pewno najlepszy pomysł? Dr Lucyradzi: jeśli plażowanie ma trwać cały dzień, lepiej pozostaw swojego czworonoga pod opieką znajomych, petsittera lub w hoteliku dla zwierząt, ewentualnie w pokoju hotelowym, jeśli jest taka opcja i pies umie poradzić sobie sam przez kilka godzin. Jest to kwestia indywidualna – nie każdy pies dobrze znosi upały, nie na każdej plaży jest on również mile widziany (na terenie kąpielisk wstęp ze zwierzętami jest surowo wzbroniony). Czworonogom nie zależy na pięknej opaleniźnie ? Przed wyjazdem nad morze pamiętaj, żeby nie ścinać im sierści zbyt krótko! To właśnie ona chroni je przed promieniami słonecznymi – niechroniona skóra nie jest w stanie poradzić sobie ze szkodliwym promieniowaniem UV. Za to zawsze miej przy sobie grzebień – wszelkie kołtuny, zwłaszcza te mokre od kąpieli w słonej wodzie, mogą być przyczyną odparzeń na ciele Twojego pupila.

CZWORONÓG NA PLAŻY – O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ?

Lista rzeczy dla psa do wzięcia na plażę jest krótsza od tej w góry, za to równie mocno liczy się Twoja spostrzegawczość i empatia. Absolutne minimum to miska i woda, morska woda nie ukoi pragnienia psa. Koniecznie przypnij pupilowi identyfikator i pilnuj, aby nie podchodził zbyt blisko obcych, w szczególności dzieci. Rodzi to niepotrzebny dyskomfort, zarówno dla nich, jak i dla niego. Na wszelki wypadek weź ze sobą kaganiec.

 Jeśli pies zacznie kopać dół lub będzie chciał się schłodzić w morskiej wodzie – pozwól mu na to. Temperatura piasku jest tym niższa, im głębiej uda nam się w nim „zanurkować”. Nie zapomnij, że zwierzęta również mogą doznać szoku termicznego – niech pies wchodzi do wody stopniowo, najpierw zamoczy „dół”, a dopiero po chwili całą resztę.

Dr Lucy zakłada, że sprzątanie po psie i pilnowanie, aby nie zjadł niczego podejrzanego jest sprawą oczywistą ? Idealnym rozwiązaniem dla aktywnych plażowiczów jest spacer brzegiem morza – większości psów powinno się to spodobać. Najlepiej spacerować rano i wieczorem – większy spokój na plaży i niższe temperatury sprzyjają udanym spacerom. Staraj się, aby Twój pupil miał w każdym momencie możliwość schowania się do cienia i napicia się zwykłej, butelkowanej wody mineralnej. Jeśli pies wykąpał się w morzu, po powrocie do noclegu spłucz go delikatnie letnią wodą pod prysznicem – słona woda może wywołać niechcianą alergię na jego skórze, a także niekorzystnie wpływa na sierść. Do tego celu możesz użyć kosmetyków Dr Lucy.

W razie jakichkolwiek problemów nie wahaj się skontaktować z weterynarzem – on najszybciej będzie w stanie odpowiednio zainterweniować. Bawcie się dobrze… i bezpiecznie!