22 sierpnia 2022

Jaką karmę dla kota wybrać – suchą czy mokrą?

Koty są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Udomowiono je już ponad 9500 lat temu. Opieka nad kotem wiąże się nie tylko z zabawą i przytulaniem, ale także dbaniem o ich prawidłowe żywienie. Wybór nieodpowiedniej karmy dla kota może skutkować chorobami oraz złym samopoczuciem pupila. Jaka karma dla kota jest odpowiednia? Jak zadbać o jego zdrowie?

Podstawowe potrzeby 

Kot w swojej diecie wymaga więcej białka niż psy. Ich krótkie jelito jest przystosowane do pokarmu typowo mięsnego. W diecie kociaka musi znajdować się pięć podstawowych substancji: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz minerały. Współczesne koty domowe z racji, że są przodkami kotów typowo pustynnych hodowanych w starożytnym Egipcie mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę. Brak odpowiedniej ilości wody w diecie może wiązać się z różnymi chorobami nerek.

Karma sucha, czy mokra? 

Karma mokra jest zdecydowanie lepszym wyborem dla kota. Zawiera w swoim składzie dużo więcej wody, która jest im bardzo potrzebna oraz nie rani dziąseł. Należy pamiętać, że karma sucha jest produktem przetworzonym, więc karmienie kota wyłącznie taką karmą może być opłakane w skutkach. Należy także pamiętać, żeby kociąt, które dopiero co przestały pić mleko matki, nie karmić suchą karmą, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na ich stan uzębienia, może prowadzić to do biegunki, a wówczas w wyniku odwodnienia do zgonu,  

Dawkowanie 

Koty, które mają zawsze dostęp do jedzenia najczęściej mają nadwagę. Kociaki są zwierzętami, które jedzą, póki jedzenie się nie skończy. Wynika to z ich instynktu podpowiadającego im, że trzeba walczyć o każdy kęs pożywiania. Dlatego racjonalne dawkowanie jedzenia kotom jest bardzo ważne. 

Czym nie karmić kota?

  • czekolada- może powodować podniesienie się poziomu adrenaliny w organizmie, co skutkuje zmianą rytmu bicia serca, 
  • wędzone ryby- w składzie mają bardzo dużo soli, która w nadmiernych ilościach powoduje uszkodzenie nerek, 
  • cebula, por, czosnek- są przyczyną anemii 
  • ziemniaki, makaron, chleb- koty nie tolerują skrobi, więc spożycie tych produktów może skończyć się niestrawnością, 
  • mleko w dorosłym życiu- koty nie tolerują laktozy 
  • rodzynki- uszkadzają nerki 
  • kości- mogą przebić ściany żołądka, 
  • wątróbka- może powodować zatrucie witaminą A.

Która karma dla kota jest najlepsza? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór karmy najlepiej skonsultować z lekarzem medycyny weterynaryjnej, bądź zootechnikiem, ponieważ rodzaj karmy jest zależny od wieku, trybu życia, rasy oraz stanu zdrowia. Jedno jest pewne. Nie należy podawać kotu najtańszej karmy, ponieważ jest w niej pełno konserwantów, barwników, dopełniaczy oraz mała ilość mięsa.