1 sierpnia 2021

Co warto wiedzieć o zdrowej żywności?

Warto pamiętać, że nie wszyscy pod pojęciem zdrowa żywność rozumieją to samo. Niektórzy za zdrowy posiłek uważają na przykład bardzo przetworzone płatki śniadaniowe, do których często dodawany jest również biały cukier. Taka żywność w zasadzie tylko udaje zdrową. Prawdziwie bogate w witaminy i minerały pożywienie zazwyczaj jest nieprzetworzone i świeże. Surowe owoce i warzywa, które zostały przywiezione z niewielkiej odległości zazwyczaj są już dużo zdrowsze niż standardowa żywność dostępna w supermarketach. Jeśli jeszcze dodatkowo produkty spełniają normy upraw ekologicznych, wtedy jest to ideał zdrowego pożywienia. Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, iż to krótki czas transportu wpływa na to, iż żywność kupowana w sklepach ze zdrową żywnością ma więcej witamin i istotnych składników.

Jeśli ma się możliwość wybrania dostawcy zdrowej żywności warto również pamiętać o tym, iż obecnie uprawiane gatunki roślin są pod względem zawartości witamin uboższe niż te, które były uprawiane dawniej. Współczesne odmiany często również mają w sobie więcej cukru. Dlatego też, jeśli jest to możliwe, warto poszukać miejsc, gdzie można znaleźć jeszcze starsze gatunki drzew owocowych. Choć ich owoce są zazwyczaj mniejsze, to jednak bardziej zdrowe.

Kupowanie w sklepie ze zdrową żywnością
Im mniej przetworzona żywność, tym bardziej jest ona zdrowa. W dzisiejszych czasach trudno jednak obyć się bez choćby częściowo przetworzonych produktów. Wystarczy tu wymienić choćby:

  • mąkę
  • makaron
  • posiłki dla dzieci
  • kasze
  • dżemy

Wiele osób nie może pozwolić sobie na robienie tego typu produktów samodzielnie. Czym więc kierować się wybierając je w sklepie? Przede wszystkim warto wybierać makarony z mąki orkiszowej lub z tak zwanej pszenicy durum. Takie produkty mają w składzie mniej glutenu, co według niektórych źródeł jest korzystne dla organizmu. Warto również pamiętać, że na przykład w przypadku mąki zdecydowanie lepiej zdecydować się na taką, która jest mniej biała. Oznacza to bowiem, że nie została ona w pełni oczyszczona i dzięki temu zawiera więcej cennych składników.

Jeśli dodatkowo chodzi o pewność, że dany artykuł rzeczywiście jest ekologiczny, to konieczne jest zwrócenie uwagi na certyfikaty. Powinny być one umieszczone na opakowaniu. Certyfikat nie tylko potwierdza, że dana żywność nie zawiera zbędnej chemii, ale również, że uprawa i produkcja danego artykułu nie wpłynęły niekorzystnie na środowisko naturalne.